Select Edition

Northern Northern
Southern Southern
World World
NZ NZ
Back

Every team line-up for this weekend's Six Nations games

By PA
PA

Trending on RugbyPass

More News More News

Here is every team line-up for round three of the Guinness Six Nations. Sadly, the France versus Scotland fixture has been binned, but there are still two games for fans to sink their teeth into tomorrow.

ADVERTISEMENT

Teams for Italy versus Ireland, Stadio Olimpico, Saturday, 2.15pm.

Italy: J Trulla (Calvisano); L Sperandio (Benetton), J-I Bex (Benetton), C Canna (Zebre), M Ioane (Benetton); P Garbisi (Benetton), S Varney (Gloucester); A Lovotti (Zebre), L Bigi (Zebre, capt), M Riccioni (Benetton), M Lazzaroni (Benetton), D Sisi (Zebre), S Negri (Benetton), J Meyer (Zebre), M Lamaro (Benetton).

Video Spacer

Nigel Owens wows The Offload panel with his direct response on red cards:
Video Spacer
Nigel Owens wows The Offload panel with his direct response on red cards:

Replacements: G Lucchesi (Benetton), C Traore (Benetton), G Zilocchi (Zebre), N Cannone (Benetton), M Mbanda (Zebre), C Braley (Benetton), F Mori (Calvisano), M Bellini (Zebre).

Ireland: H Keenan (Leinster); J Larmour (Leinster), G Ringrose (Leinster), R Henshaw (Leinster), J Lowe (Leinster); J Sexton (Leinster, capt); J Gibson-Park (Leinster); D Kilcoyne (Munster), R Kelleher (Leinster), T Furlong (Leinster), I Henderson (Ulster), J Ryan (Leinster), T Beirne (Munster), W Connors (Leinster), CJ Stander (Munster).

Replacements: R Herring (Leinster), C Healy (Leinster), A Porter (Leinster), R Baird (Leinster), J Conan (Leinster), C Casey (Munster), B Burns (Ulster), K Earls (Munster).

Referee: Mathieu Raynal (France).

ADVERTISEMENT

:: ::

Teams for Wales versus England, Principality Stadium, Saturday, 4.45pm.

Wales: L Williams (Scarlets); L Rees-Zammit (Gloucester), G North (Ospreys), J Davies (Scarlets), J Adams (Cardiff Blues); D Biggar (Northampton), K Hardy (Scarlets); W Jones (Scarlets), K Owens (Scarlets), T Francis (Exeter), A Beard (Ospreys), A W Jones (Ospreys, capt), J Navidi (Cardiff Blues), J Tipuric (Ospreys), T Faletau (Bath).

Replacements: E Dee (Dragons), R Jones (Ospreys), L Brown (Dragons), C Hill (Cardiff Blues), J Botham (Cardiff Blues), G Davies (Scarlets), C Sheedy (Bristol), W Halaholo (Cardiff Blues).

ADVERTISEMENT

England: E Daly (Saracens); A Watson (Bath), H Slade (Exeter), O Farrell (Saracens capt), J May (Gloucester); G Ford (Leicester), B Youngs (Leicester); M Vunipola (Saracens), J George (Saracens), K Sinckler (Bristol), M Itoje (Saracens), J Hill (Exeter), M Wilson (Newcastle), T Curry (Sale Sharks), B Vunipola (Saracens).

Replacements: L Cowan-Dickie (Exeter), E Genge (Leicester), W Stuart (Bath), C Ewels (Bath), G Martin (Leicester), B Earl (Bristol), D Robson (Wasps), M Malins (Bristol).

Referee: Pascal Gauzere (France).

Comments

Join free and tell us what you really think!

Join Free
ADVERTISEMENT
Search