Teams for Ireland versus Wales, Aviva Stadium, Saturday, 2.15pm.

ADVERTISEMENT

Ireland: J Larmour (Leinster); A Conway (Munster), R Henshaw (Leinster), B Aki (Connacht), J Stockdale (Ulster); J Sexton (Leinster, capt), C Murray (Munster); C Healy (Leinster), R Herring (Ulster), T Furlong (Leinster), I Henderson (Ulster), J Ryan (Leinster), P O’Mahony (Munster), J van der Flier (Leinster), CJ Stander (Munster).

Replacements: R Kelleher (Leinster), D Kilcoyne (Munster), A Porter (Leinster), D Toner (Leinster), M Deegan (Leinster), J Cooney (Ulster), R Byrne (Leinster), K Earls (Munster).

Wales: L Halfpenny (Scarlets); G North (Ospreys), N Tompkins (Saracens), H Parkes (Scarlets), J Adams (Cardiff); D Biggar (Northampton), T Williams (Cardiff); W Jones (Scarlets), K Owens (Scarlets), D Lewis (Cardiff), J Ball (Scarlets), A W Jones (Ospreys, capt), A Wainwright (Dragons), J Tipuric (Ospreys), T Faletau (Bath).

Replacements: R Elias (Scarlets), R Carre (Saracens), L Brown (Dragons), A Beard (Ospreys), R Moriarty (Dragons), G Davies (Scarlets), O Williams (Gloucester), J McNicholl (Scarlets).

Referee: Romain Poite (France).

Assistant referees: Luke Pearce (England) and Mike Fraser (New Zealand).

ADVERTISEMENT

:: ::

Teams for Scotland versus England, Murrayfield, Saturday, 4.45pm.

Scotland: S Hogg (Exeter, capt); S Maitland (Saracens), H Jones (Glasgow), S Johnson (Glasgow), B Kinghorn (Edinburgh); A Hastings (Glasgow), A Price (Glasgow); R Sutherland (Edinburgh), F Brown (Glasgow), Z Fagerson (Glasgow), S Cummings (Glasgow), J Gray (Glasgow), J Ritchie (Edinburgh), H Watson (Edinburgh), M Bradbury (Edinburgh).

Replacements: S McInally (Edinburgh), A Dell (London Irish), S Berghan (Edinburgh), B Toolis (Edinburgh), N Haining (Edinburgh), G Horne (Glasgow), R Hutchinson (Northampton), C Harris (Gloucester).

ADVERTISEMENT

England: G Furbank (Northampton); J May (Leicester), J Joseph (Bath), O Farrell (Saracens, capt), E Daly (Saracens); G Ford (Leicester), W Heinz (Gloucester; M Vunipola (Saracens), J George (Saracens), K Sinckler (Harlequins), M Itoje (Saracens), G Kruis (Saracens), L Ludlam (Northampton), S Underhill (Bath), T Curry (Sale Sharks).

Replacements: T Dunn (Bath), E Genge (Leicester), W Stuart (Bath), J Launchbury (Wasps), C Lawes (Northampton), B Earl (Saracens), B Youngs (Leicester), O Devoto (Exeter).

Referee: Pascal Gauzere (France).

Assistant referees: Mathieu Raynal (France) and Federico Anselmi (Argentina).

:: ::

Teams for France versus Italy, Stade de France, Sunday, 3pm GMT.

France: A Bouthier (Montpellier); T Thomas (Racing 92), A Vincent (Montpellier), G Fickou (Stade Francais), V Rattez (La Rochelle); R Ntamack (Toulouse), A Dupont (Toulouse); C Baille (Toulouse), J Marchand (Toulouse), M Haouas (Montpellier), B Le Roux (Racing 92), P Willemse (Montpellier), F Cros (Toulouse), C Ollivon (Toulon, capt), G Alldritt (La Rochelle).

Replacements: P Mauvaka (Toulouse), J Poirot (Bordeaux-Begles), D Bamba (Lyon), R Taofifenua (Toulon), B Palu (Racing 92), C Woki (Borddaux-Begles), B Serin (Toulon), M Jalibert (Bordeaux-Begles).

Italy: J Hayward (Benetton); M Bellini (Zebre), L Morisi (Benetton), C Canna (Zebre), M Minozzi (Wasps); T Allan (Benetton), C Braley (Gloucester); A Lovotti (Zebre), L Bigi (Zebre, capt), G Zilocchi (Zebre), A Zanni (Benetton), N Cannone (Benetton), J Polledri (Gloucester), S Negri (Benetton), A Steyn (Benetton).

Replacements: F Zani (Benetton), D Fischetti (Zebre), M Riccioni (Benetton), D Budd (Benetton), F Ruzza (Benetton), G Licata (Zebre), G Palazzani (Zebre), G Bisegni (Zebre).

Referee: Andrew Brace (Ireland).

Assistant referees: Nigel Owens (Wales) and Brendon Pickerill (New Zealand).

Mailing List

Sign up to our mailing list for a weekly digest from the wide world of rugby.

Sign Up Now